teleobiektywy, jaki obiektyw wybrac, szkolafotografa

Jaki obiektyw wybrać – Od czego zacząć fotografię?

Wstęp - Jaki obiektyw wybrać

teleobiektywy, jaki obiektyw wybrac, szkolafotografa

Niejednokrotnie spotkałem się z pytaniami z Waszej strony, jak wybierać obiektyw do aparatu. Często macie wątpliwości, bo pomimo tego, że macie dobry aparat, zdjęcia wciąż nie są najlepszej jakości.

Dziś postaram się odpowiedzieć na takie pytania, jednocześnie dzieląc się z Wami tym, czym ja kieruję się przy wyborze obiektywu do aparatu.

Jaki obiektyw wybrać do Twojego aparatu?

W dzisiejszych czasach zakup aparatu nie jest problemem. Dostęp do tego produktu ma każdy i każdy może robić zdjęcia.

Bardzo popularne stały się lustrzanki. Niestety większość kupujących z góry zakłada, że zdjęcia z takich aparatów będą świetnej jakości. Niestety to nie do końca tak jest. 

Jeśli potrzebujesz, żeby Twoja lustrzanka miała np. świetny zoom, ale jednocześnie funkcję makro, przygotuj się na to, że jeden obiektyw nie wystarczy, by spełnić Twoje wymagania.

Jak wiele uchwycisz w danym kadrze, zależy od obiektywu. Jednak preferencje przy wyborze odpowiedniego obiektywu, będą różniły się w zależności od indywidualnych potrzeb i od tego, co właściwie fotografujesz.

W takim razie, na co zwracać uwagę i czym się kierować przy wyborze obiektywu?

Zanim zdecydujesz się na zakup obiektywu, sprawdź, czy mocowania pasują do Twojego aparatu. Obiektywy do lustrzanek i bezlusterkowców mogą się od siebie różnić, jednak w niektórych przypadkach istnieje możliwość zastosowania adapterów, co umożliwia wykorzystywanie obiektywów z lustrzanek w bezlusterkowcach.

Ogólnie obiektywy możemy podzielić na trzy proste grupy. Są to obiektywy szerokokątne, standardowe i teleobiektywy.

jaki obiektyw wybrac, szkolafotografa

Obiektyw, który pozwala na uchwycenie w kadrze szerokiego kąta od 60 stopni, dzięki temu fotografie zachwycają głębią ostrości.

Obiektywy szerokokątne stosujemy np. kiedy fotografujemy wnętrza. Wtedy, gdy chcemy zachować szeroki kąt tak, aby pokazać jak najwięcej przestrzeni lub gdy mamy mało miejsca, bo jesteśmy np. w jakimś małym pokoju, a potrzebujemy zrobić dość szeroki kadr, ale nie pozwala nam na to ogniskowa.

Możemy wykorzystać do tego np. obiektyw szerokokątny typu 16 mm, który pozwoli nam objąć bardzo fajnie całą powierzchnię tego pomieszczenia, nawet wtedy, kiedy jest ono małe.

Obiektywy te stosujemy właśnie do fotografii wnętrz, ale również do fotografowania przyrody, gdzie chcemy pokazać bardzo szeroką perspektywę, chociażby krajobraz.

Obiektywy standardowe

Drugą grupą są obiektywy standardowe. Obraz uzyskany przy użyciu tego obiektywu, zbliżony jest do tego, który widzi ludzkie oko.

Nadają się do większości fotografii, bo są najbardziej uniwersalne. Standardowy obiektyw to 50 mm. Jest to mój ulubiony obiektyw, bardzo często go stosuję, praktycznie w każdej sesji.

Trzecią grupą są teleobiektywy. Są to obiektywy z długą ogniskową, przypuśćmy np. 200 mm. Idealnie sprawdzają się, gdy chcemy fotografować przyrodę i dzikie zwierzęta.

Nie wyobrażam sobie, jak inaczej można fotografować, chociażby ptaki, gdzie musimy być bardzo oddaleni i ukryci, żeby sfotografować właśnie takie zwierzęta.

Tu z pomocą przychodzą nam właśnie teleobiektywy. Możemy być daleko od obiektu i ładnie go sobie ściągnąć. Przybliżenie przez teleobiektyw daje nam taki sam efekt, jaki zauważamy przy użyciu lornetki.

Oprócz wspomnianego już podziału obiektywów na trzy grupy, czyli szerokokątne, standardowe i teleobiektywy, jest jeszcze drugi podział obiektywów – na obiektywy stałoogniskowe i zmiennoogniskowe.

Na czym polega różnica?

szkola fotografa,obiektywy szerokokatne, jaki obiektyw wybrac

Polega ona na tym, że jeśli mamy obiektyw stałoogniskowy, przypuśćmy 50 mm, nie możemy nim przybliżyć ani oddalić.

Nie możemy zoomować obrazu, żeby zrobić zdjęcie bliżej, musimy po prostu podejść bliżej do przedmiotu, czy też osoby, którą fotografujemy. 

Więcej możliwości dają nam obiektywy zmiennoogniskowe, potocznie nazywane są zoomami. Są uniwersalne.

Pozwalają na robienie zdjęć zarówno z bliska, jak i z odległości. W zależności od zakresu danego obiektywu możemy przybliżać lub oddalać obraz poprzez przekręcenie pierścieniem. Z uwagi na bardziej skomplikowaną budowę względem stałoogniskowych, modele te są większe i cięższe.

Obecnie posiadam tylko jeden obiektyw zmiennoogniskowy. Na co dzień pracuję tylko na obiektywach stałoogniskowych, ze względu na ich lepszą jakość i przede wszystkim możliwość pracy w trudniejszych warunkach oświetleniowych.

Obiektywy stałoogniskowe są znacznie jaśniejsze niż te zmiennoogniskowe.

Chciałbym zaznaczyć jeszcze jedną ważną kwestię, o której powinniście pamiętać przy wyborze obiektywu.

Zauważcie, że na obiektywach ogniskowa podana jest w milimetrach. Ogniskowa dotyczy aparatów pełnoklatkowych.

Jeśli posiadacie aparat nie pełnoklatkowy, tylko z matrycą APS-C, wtedy ta ogniskowa będzie się różnić. Należy ją pomnożyć przez 1,5.

Przyjęło się też, że szerokim kątem nie można robić portretów albo, że do portretów odpowiednia jest tylko ogniskowa 85 mm lub 50 mm. Są takie utarte przekonania, ale pamiętajcie, do czego Was serdecznie zachęcam, żeby próbować różnych opcji, bo wcale nie jest powiedziane, że są jakieś stałe zasady.

Jeśli chcecie fotografować portrety ludzi, to zdecydowanie polecam Wam obiektyw z ogniskową w okolicach 50 mm. Jest to dość uniwersalne rozwiązanie i pozwoli Wam stworzyć bardzo fajne kadry. 

Gdybyście chcieli zobaczyć, jak wyglądają różnice pomiędzy obrazem po zastosowaniu różnych rodzajów obiektywów, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia filmu, znajdziecie go w linku poniżej:

2 komentarze

  1. Dzien dobry. Bardzo ladnie opisane podstawy fotografi. Dzis pierwszy raz znalazla ta strone na ktorej tyle fajnych informacji. Nie jestem fotografem przynajmniej narazie moze kiedys. Jestem zafascynowana fotografowaniem ale to nie wszystko zeby byc fotografem. Pozdrawiam Małgorzata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *