Przysłona, czas, Iso- co to jest? FOTOGRAFIA Podstawy,

FOTOGRAFIA Podstawy, Przysłona, czas, Iso

W dzisiejszej części porad fotograficznych podzielę się z Wami swoją wiedzą, w jaki sposób możecie zadbać o to, żeby Wasze zdjęcia były jeszcze lepszej jakości.

Przedstawię Wam dzisiaj trzy narzędzia, dzięki którym będziecie mogli uzyskać ten efekt.

To jest tutorial dla początkujących, którzy chcą zostać profesjonalnymi fotografami.

Jeśli planujesz rozpocząć swoją przygodę z fotografią, świetnie trafiłeś!

Na moim blogu znajdziesz mnóstwo ciekawych porad i wskazówek, które powinieneś znać, będąc fotografem.

Dziś zajmiemy się trzema podstawowymi parametrami ekspozycji. Nie wyobrażam sobie, żeby nie znać tych rzeczy.

Po prostu musisz je znać! Przysłona, czas migawki i ISO. Zaczynamy!

Przysłona:

Opisując ją najprostszymi słowami, przyglądając się tylko jej budowie, to po prostu taka dziura w obiektywie, która wpuszcza do aparatu, dokładniej na matrycę aparatu, ilość światła.

Jest częścią obiektywu, która reguluje, ile światła wpadnie do naszego aparatu, podczas wykonywania zdjęcia.

Im większa jest ta dziura, tym więcej wpada światła i zdjęcia stają się jaśniejsze, a im mniejsza dziura, tym mniej wpada światła.

W ustawieniach aparatu funkcja ta została oznaczona tajemniczą literką “f”. Ustawiamy ją pokrętłem. Podkręcając je w zależności od kierunku, ta wartość się zmienia.

Określana jest cyframi np. 2; 2,5; 2,8. Im mniejsza jest cyfra, ta wartość, tym jaśniejsze będzie zdjęcie.

Wartość przysłony powoduje to, że mamy jaśniejsze lub ciemniejsze zdjęcie, ale również ma ogromny wpływ na tło naszego zdjęcia, czyli np. na to, co dzieje się za nami, lub za obiektem, który fotografujemy.

Różnica

Przedstawię Wam tę różnicę, pomiędzy przysłoną f-1,8 a f-8. Przy zastosowaniu przysłony f-8, obiekt na zdjęciu jest wyraźny i tło za nim również jest wyraźne, nie jest rozmazane.

Nawet wtedy, gdy oddalimy fotografowany obiekt od obiektywu, wciąż nic się z nim nie dzieje, wciąż jest wyraźny.

mężczyzna pokazuje Przysłona czas Iso

Jeśli zaś zastosujemy przysłonę F-1,8 fotografowany obiekt wciąż pozostaje wyraźny, jednak tło za nim się rozmywa. Właśnie na to wpływa przysłona.

mężczyzna pokazuje rozmazane zdjęcie Przysłona czas Iso

Osobiście lubię pracować na otwartej przysłonie czyli niska liczba f. Zobacz przykładowe zdjęcia z taką przyszłoną.

Podsumujmy więc, do czego służy ta przysłona?

Oczywiście, jeśli nie chcemy pokazywać na zdjęciach tła i chcemy skupić uwagę widza na modelu, czy też na przedmiocie, a resztę delikatnie rozmyć, używamy wtedy niskiej wartości przysłony.

Jeśli jednak fotografujemy krajobrazy i chcemy pokazać w całej okazałości, tak aby był wyraźny, musimy wtedy zastosować wyższą wartość przysłony np. F-8, czy nawet więcej. W zależności od obiektywu, który stosujecie.

Następnym ważnym elementem, który wpływa na jakość zdjęć, jest czas otwarcia migawki. Czym on właściwie jest i do czego nam jest potrzebny?

Czas otwarcia migawki

To czas, przez który aparat robi zdjęcie. Jest to czas, kiedy na matrycę wpada światło i powstaje zdjęcie. Jeśli wybierzemy w parametrach 100, oznacza to jedną setną sekundy, przez tyle rejestrowany będzie obraz w aparacie.

Jeżeli chcecie zrobić komuś zdjęcie w ruchu np. sportowe, obiektom lub osobom przemieszczającym się z jednego miejsca na drugie lub Waszemu dziecku, które szaleje i wszędzie jest go pełno, wtedy musicie zastosować krótszy czas otwarcia migawki np. jedna pięćsetna otwarcia migawki, tyle będzie trwało robienie zdjęcia.

Ma to ogromne znaczenie, gdyż odpowiednio dobrany czas pozwala na dobrą ekspozycję. Wpływa na ostrość szczegółów oraz na sposób, w jaki zapisywane są na zdjęciu.

W zależności od potrzeb zdjęcia, czyli od tego, w jaki sposób chcemy przedstawić szczegóły na nim zawarte, np. zamrażając na zdjęciu ruch bez efektu poruszenia.

Im krótszy czas otwarcia migawki, tym mniej widoczny jest ruch na zdjęciu.

Trzeci parametr to ISO

Najprościej tłumacząc, ISO jest dodatkowym światłem, które wpada do aparatu. Dokładniej rzecz ujmując, jest to fałszywe światło, bo zwiększamy czułość matrycy.

Matryca przyjmuje tyle samo światła, co przyjęła tylko jest bardziej na nie czuła. Zwiększając wartość ISO, nasze zdjęcia będą jaśniejsze. Fajnie, gdyby nie to, że jest jedno “ale”. Im bardziej zwiększamy wartość ISO, zdjęcie staje się coraz bardziej ziarniste i tym samym spada jego jakość.

Jednak należy pamiętać, że im lepszy aparat, tym lepiej radzi sobie z różnymi trudnościami ISO.

Kiedy Iso właściwie jest potrzebne i kiedy to się stosuje?

Wtedy, gdy np. mamy ciemne pomieszczenie. Ustawimy sobie parametry takie jak np. przysłona i czas migawki, ale nadal nie mamy dobrze naświetlonego zdjęcia, wciąż jest ono za ciemne.

Wtedy podbijamy wartość ISO. Robiąc zdjęcie np. z przysłoną f-8 oraz z czasem otwarcia migawki np. 1/200 sekundy, może się okazać, że zdjęcie będzie za ciemne.

Robiąc je w pomieszczeniu umiarkowanie oświetlonym praktycznie mnie nie widać. Chcąc zastosować takie parametry do zdjęcia, czyli ten czas i przysłonę, ale jednocześnie chcąc dobrze doświetlić zdjęcia, muszę zwiększyć ISO.

Zwiększając ISO, osiągniemy efekt dodatkowego doświetlenia. Jednak czym wyższe Iso tym pogarsza się jakość zdjęcia.

Podsumowanie - Przysłona, Czas Naświetlanie, ISO

Mam nadzieję, że udało mi się pokazać najważniejsze rzeczy w fotografii, czyli przysłonę, czas otwarcia migawki i wartość ISO.

Naucz się tego. Serdecznie Ci polecam, żebyś wiedział, do czego to służy. Wiedza ta pozwoli Ci doskonalić jakość swoich zdjęć, pozwoli na określenie tego, czy czas ekspozycji nie był np. za długi i trzeba go skrócić, bo zdjęcie już było poruszone i musisz skorygować ten czas, a żeby skorygować czas, musisz zejść trochę z przesłoną, albo podwyższyć wartość ISO.

Przysłona czas iso to parametry, które musisz poznać. Mam nadzieję, że wiedza, którą się z Tobą dzielę, jest dla Ciebie wartościowa. Jeśli to  napisz komentarz, z czym sam masz problemy, jeśli chodzi o fotografię. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie komentarze.

 

 • Komentarze

 • Aga

  17 lutego 2022 o 13:17 Odpowiedz

  Witam serdecznie,
  dopiero zaczynam stawić pierwsze kroki w fotografowaniu. Może inaczej… zdjęcia robię od zawsze, ale tylko telefonem i tyle. Od bardzo dawna fascynują mnie już fotografie z przeróżnych sesji. Mają tyle do powiedzenia, że nie sposób oderwać od nich oczu i ja też chcę zacząć robić takie zdjęcia. Już nie pamiętam od kiedy chciałam się tym zająć na poważnie, ale jakoś sama sobie podcinałam skrzydła i twierdziłam, że tego nie opanuję i tak to było odkładane do teraz. Znalazłam ten profil na Instagramie i zaczęłam czytać od pierwszego wpisu. Dzisiaj przeczytałam powyższy artykuł i zapisałam się na cotygodniowego maila bo zaczynam twierdzić, że jednak mogę się do tej roboty nadawać :D jednak z drugiej strony wiem, że duuużo pracy przede mną jeszcze jest. Moje pierwsze pytanie: żeby zacząć fotografować, jaki powinnam mieć aparat? Wiem, że to kwestia indywidualna ile kasy chce się na to wydać itd. ale ja potrzebuję jakiejkolwiek wskazówki, na co mam zwracać uwagę przy zakupie i dalszym użytkowaniu. Nie zdążyłam się zapisać na kurs z Lightroom czego bardzo żałuję :( ale żeby obrabiać zdjęcia trzeba je najpierw zrobić. Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam serdecznie,
  Aga

  • Mateusz Janiec

   13 grudnia 2022 o 16:12 Odpowiedz

   Hej Aga. Bedzie szkolenie w styczniu odnośnie podstaw fotografii i wyboru sprzętu na początek. W lutym zaś będzie nowe otwarcie kursu lightroom.

Dodaj komentarz

Copyright © 2020 ART.BEAUTY Mateusz Janiec

POLSKA

Regulamin Polityka Prywatności